Indicele lentilelor este numărul care vă spune cât de mult îndoaie un material de lentilă lumina și este cel mai fiabil predictor al grosimii lentilei. În termeni simpli, cu cât indicele lentilelor este mai mare, cu atât lentilele finite pot fi mai subțiri și mai ușoare pentru aceeași rețetă. Dacă prescripția dumneavoastră este sub /-2,00, lentilele standard de 1,50 sunt de obicei bune; dacă este /-4,00 sau mai mare, o lentilă de 1,67 sau 1,74 va reduce grosimea vizibilă într-un mod pe care îl veți observa imediat.
Ce este indicele lentilelor și de ce contează?
Indicele lentilelor este un număr comparativ, nu o măsură a calității; contează doar din cauza modului în care își schimbă grosimea, greutatea și aspectul.
Lumina își schimbă viteza atunci când intră într-un material de lentilă, iar indicele de refracție este raportul dintre viteza luminii în vid și viteza acesteia în acel material. Lentilele standard din plastic au un indice de aproximativ 1,50; lentilele cu index mediu se situează în jurul valorii de 1,57 până la 1,61; lentilele cu indice mare sunt de obicei 1,67 sau 1,74. Pentru aceeași prescripție, un indice mai mare permite ca suprafața lentilei să fie mai plată, ceea ce reduce direct partea cea mai groasă a lentilei.
De obicei, veți vedea aceste opțiuni:
- 1.50 – plastic standard, cost redus, gros la puteri mai mari
- 1.57 – plastic cu indice mediu, un mic pas înainte pentru prescripțiile scăzute
- 1.59 – policarbonat, rezistent la impact și ușor
- 1,60 / 1,61 – plastic cu indice mare, cel mai comun punct de mijloc
- 1.67 – plastic cu indice mare, clar mai subțire pentru rețete moderate spre mari
- 1.74 – plastic cu indice ultra-înalt, cea mai subțire opțiune comună
Ce indice de lentile ar trebui să alegeți?
Indicele dumneavoastră ideal pentru lentile depinde în principal de prescripția dumneavoastră, de dimensiunea ramei și de buget; de regulă, rețetele sub /-2,00 rareori au nevoie de material cu indice mare, în timp ce rețetele de peste /-4,00 beneficiază de 1,67 sau 1,74.
| Indexul lentilelor | Material tipic | Cel mai potrivit pentru | Considerent cheie |
|---|---|---|---|
| 1.50 | Plastic standard | Până la /-2,00 | Ieftin și clar, dar margini mai groase la puteri mai puternice |
| 1.57 | Plastic cu indice mediu | Până la /-3,00 | Mică îmbunătățire peste 1,50 la o creștere modestă de preț |
| 1.59 | Policarbonat | Copii, sport, siguranță | Rezistenta excelenta la impact; ceva mai multe franjuri de culoare |
| 1,60 / 1,61 | Plastic cu indice mare | /-2,00 până la /-4,00 | Echilibrul bun de subțire, greutate și valoare |
| 1.67 | Plastic cu indice mare | /-4,00 până la /-6,00 | Perceptibil mai subțire și mai ușor decât 1,60 |
| 1.74 | Plastic cu indice ultra-înalt | Peste /-6.00 | Cel mai subțire disponibil, dar cel mai scump și mai puțin rezistent la impact |
Acestea sunt puncte de plecare, nu praguri fixe. O persoană cu o rețetă de -2,50 care alege o ramă de modă supradimensionată poate să dorească totuși 1,61 pentru a evita o margine voluminoasă, în timp ce o persoană cu -4,00 într-o ramă rotundă mică poate fi perfect mulțumită de 1,60. Luați întotdeauna în considerare cadrul ca parte a aceleiași decizii.
Lentile cu indice ridicat: argumente pro și contra
Lentilele cu indice mare nu sunt automat mai bune; vin cu costuri mai mari, mai multe reflexii, o valoare Abbe mai mică și, în unele cazuri, rezistență la impact mai mică.
- Pro: lentile mai subțiri și mai ușoare, produse cosmetice mai bune și compatibilitate mai largă a cadrului
- Contra: preț mai mare, reflexii mai vizibile fără acoperire antireflex, mai multă aberație cromatică și o senzație mai fragilă la 1,74
Valoarea Abbe merită înțeleasă dacă îți pasă de calitatea optică. Materialele cu indice ridicat au în general o valoare Abbe mai mică, ceea ce înseamnă că lumina este împărțită în puțin mai multă culoare. Majoritatea oamenilor observă acest lucru doar atunci când privesc prin periferia unui lentile puternice, dar poate deranja purtătorii sensibili. Un strat antireflex ajută la reflexii dar nu corectează aberația cromatică; este încă cel mai bun accesoriu pentru lentilele cu indice mare, deoarece reduce strălucirea și face ca lentila mai subțire să pară invizibilă.
Dimensiunea cadrului și indicele lentilelor: factorul ascuns
Dimensiunea cadrului vă poate schimba decizia privind indexul obiectivului mai mult decât vă așteptați; un cadru mare forțează o margine mai groasă pentru aceeași prescripție.
Un diametru mai mare al lentilei înseamnă că obiectivul trebuie să fie mai curbat pentru a atinge aceeași putere focală, ceea ce crește grosimea marginilor pentru lentilele minus și grosimea centrului pentru lentilele plus. Dacă alegeți un cadru gros din acetat, marginea groasă poate fi ascunsă, așa că un indice mai mic poate fi acceptabil. Dacă alegeți un cadru subțire din metal sau fără ramă, marginea este expusă și devine necesar un indice mai mare.
Un cadru care este mai mare decât distanța pupilei dvs. creează decentrare, iar decentrarea adaugă grosime pe marginea exterioară, chiar dacă prescripția este neschimbată. Acesta este motivul pentru care două persoane cu aceeași rețetă pot primi lentile foarte diferite în funcție de alegerea ramei.
Pentru ramele fără ramă și semi-fără ramă, alegeți cel puțin 1,60 sau 1,61. Marginile găurite sau canelate ale modelelor fără ramă au nevoie de un material cu suficientă rigiditate; 1.74 este subțire și se poate ciobi dacă cadrul este solicitat.
Considerații privind materialul lentilelor și acoperirea
Materialul lentilelor contează la fel de mult ca indicele și ar trebui să comparați plasticul standard, policarbonatul și nailonul, pe lângă materialele plastice cu indice ridicat.
Plasticul standard (1,50) este ieftin și are o aberație de culoare foarte scăzută, dar este cea mai groasă opțiune. Policarbonatul (1,59) este preferatul pentru siguranță, deoarece absoarbe impactul fără a se sparge, ceea ce îl face ideal pentru copii, ciclism și protecția locului de muncă. De exemplu, al nostru Lentila solară acoperită cu PC rezistentă la impact folosește policarbonat, astfel încât marginea este mai subțire decât plasticul standard, oferind în același timp rezistența la impact de care au nevoie utilizatorii activi în aer liber.
Producători de lentile solare acoperite cu PC rezistente la impact, Fabrică personalizată - Zhejiang Qil Qiliang Optical Technology Co., Ltd este China OEM/ODM producători de lentile solare acoperite cu PC rezistente la impact și o fabrică personalizată, rezistență la impact... Vizualizare produs → Lentilele din nailon, des întâlnite în ochelarii de soare sport și în clip--uri premium, au un indice mai mic decât policarbonatul, dar o transmisie mai mare a luminii și o distorsiune mai mică. Se pot simți mai clare atunci când pescuiți sau călărești în lumină schimbătoare. The Lentila solara polarizata antireflexie usoara din nailon este un bun exemplu al acestui echilibru: rămâne lumină, transmite mai multă lumină și menține câmpul vizual curat. Pentru uzura generală, 1,60 și 1,67 oferă cel mai bun raport grosime-cost, în timp ce 1,74 ar trebui rezervat pentru rețetele de peste aproximativ -6,00 sau pentru persoanele care își doresc absolut cel mai subțire rezultat.
Lentila solară polarizată anti-reflexie, ușoară, cu transmisie ridicată, fabricată Qiliang Optical Technology Co., Ltd este un producător de lentile solare polarizate anti-reflexie, ușoare din nailon OEM/ODM, cu transmisie ridicată... Vizualizare produs → Merită prețul un obiectiv cu indice mare?
Lentilele cu indice mare merită plătite doar atunci când rezolvă o problemă vizibilă: o margine groasă, o ramă grea sau un aspect cosmetic de care ești nemulțumit.
Pentru rețetele sub /-2,00, diferența vizuală între 1,50 și 1,67 este mică, iar banii în plus sunt cheltuiți mai bine pe acoperire antireflex, nuanță fotocromatică sau un cadru mai potrivit. Pentru rețetele de la /-4,00 și peste, 1,67 sau 1,74 vor face ochelarii să se simtă mai ușori și să arate mai echilibrați. Îmbunătățirea confortului poate fi semnificativă pentru persoanele care poartă ochelari toată ziua.
Solicitați opticianului să vă arate o comparație a grosimii lentilelor pentru prescripția și rama exacte. Calculul depinde de diametrul lentilei ramei și de PD-ul tău, așa că o recomandare generică de la un site web nu este suficientă pentru a ști dacă upgrade-ul este esențial.
Întrebări frecvente
Care este un indice bun al lentilelor pentru ochelari?
Nu există un singur indice de lentile bun; pentru majoritatea prescripțiilor scăzute, 1,50 sau 1,57 este bun, pentru rețetele moderate 1,60 sau 1,61 este o cale de mijloc sigură, iar pentru rețetele mari 1,67 sau 1,74 oferă cel mai bun rezultat vizibil.
Un indice de lentilă mai mare este întotdeauna mai subțire?
Da, pentru aceeași prescripție și cadru, un indice mai mare produce o lentilă mai subțire, dar câștigul nu este liniar; trecerea de la 1,50 la 1,60 este mai vizibilă decât trecerea de la 1,67 la 1,74.
Indicele lentilelor afectează protecția UV?
Nu. Protecția UV vine din materialul lentilelor și din straturile de acoperire, nu din indicele de refracție; caută protecție UV400 sau 100% UVA/UVB atunci când îți alegi lentilele.
Pot fi folosite lentilele cu indice mare în ochelarii de soare?
Da, ochelarii de soare folosesc aceleași materiale pentru indicele lentilelor; policarbonatul la 1,59 este obișnuit în ochelarii de soare de sport și de siguranță, în timp ce 1,60 și 1,67 sunt folosiți atunci când doriți margini mai subțiri într-o ramă fashion. Pentru o defalcare completă a nuanțelor, acoperirilor și compatibilității cu ramele, consultați ghidul nostru pentru ochelari de soare și protecția ochilor.
Indicele lentilelor contează pentru ochelarii de citit și progresivi?
Da. Multe prescripții de lectură sunt plus puteri, astfel încât lentilele cu indice înalt reduc umflarea centrală groasă și fac ca progresivele să se simtă mai ușoare și mai puțin distorsionate. Dacă alegeți ochelari de citit, parcurgeți prescripția, forma ramei și designul lentilelor împreună cu ghidul nostru pentru ochelari de citit.
The Practice Takeaway
Partea practică este simplă: alegeți cel mai mic indice de lentilă care vă oferă totuși grosimea și greutatea pe care le considerați acceptabile, apoi puneți bugetul economisit într-un strat antireflex de înaltă calitate sau într-o ramă care se potrivește bine.
Pentru majoritatea oamenilor, 1.60 sau 1.61 este un standard rezonabil. Dacă rețeta dumneavoastră este sub /-2,00, puteți economisi bani cu 1,50. Dacă prescripția dvs. este peste /-4,00, 1,67 este un upgrade sensibil, iar 1,74 merită luat în considerare pentru miopie foarte mare sau modele subțiri fără ramă. Lasă-ți prescripția, dimensiunea cadrului și obiceiurile zilnice să decidă; cel mai mare număr nu este întotdeauna cel mai bun număr.

Search
EN
cn
jp
kr
